12_0.jpg
   

Email:  

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

   

Vita

Repertoár mezzosopranistky Olgy Černé, rodačky z Hradce Králové, je mnohostranný; zahrnuje operní a oratorní díla, ale i komorní a orchestrální tvorbu písňovou.

Olga Černá získala hudební vzdělání na konzervatoři v Pardubicích a AMU v Praze. Během studia obdržela několik soutěžních ocenění, mj. v pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Následovaly zahraniční pobyty : 1987-89 v operním studiu Komické opery Berlin (spolupráce s Harry Kupferem), 1990 v Městském divadle Bern a 1991 ve Vídni. Zahraniční působení jí také vyneslo pozvání na „Bregenzer Festspiele“ (Isot Weisshand v oratoriu Franka Martina „Der Zaubertrank“). Na renomovaném festivalu „Wiener Festwochen“ pak zúročila zkušenosti z mistrovských kurzů Seny Jurinac v Mozartově "Kouzelné flétně". V roce 1994 hostovala Olga Černá v Národním divadle v Praze a prakticky od té doby se věnuje nezávislé umělecké činnosti.

K těžisti její práce patří díla skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem, jakož i opomíjené skladby českých a zahraničních autorů . V roce 1998 uvedla v Mnichově ve světové premiéře orchestrální písňový cyklus Ervína Schulhoffa („Die Garbe“), jehož písňovou edici a zároveň své první CD připravila pro firmu Supraphon již v roce 1995. Na sklonku roku 1999 se společně s kvartetem Viktora Ullmanna účastnila koncertního turné po Izraeli věnovaného skladateli Hansu Krásovi. CD nahrávka (na níž Olga Černá účinkuje v Respighiho poémě "Il tramonto") získala v odborném francouzském časopisu „Repertoire“ v roce 1999 zvláštní ocenění. V roce 2001 následovalo její hostování v divadlech Altenburg / Gera v Německu (Maddalena v opeře „Rigoletto“) a nahrávání pro Český rozhlas. Na festivalu Bohuslava Martinů 2004 uvedla v premiéře rané písně tohoto skladatele a vydala další sólové CD s písněmi Bohuslava Martinů (Naxos 2005) obsahující množství světových premiér.

Olga Černá vystupovala několikrát na festivalu „zakázané hudby“ v Terezíně, naposledy v roce 2010 v české premiéře s vokální symfonií pro alt a orchestr „Menschheit“ Ervína Schulhoffa. V současnosti se věnuje především opomíjené tvorbě skladatele Josefa Bohuslava Foerstra (www.sjbfoerster.cz). K dílu obou naposledy jmenovaných protagonistů se umělkyně vrátí v několika připravovaných mezinárodních produkcích v roce 2014 určených oslavám "Roku české hudby".

   
© Olga Černá | Design by Boulderpete