7_3.jpg
   

Email:  

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

   

Kritiky

2016 in  kulturtipp 4 l 16

  • „Doslova překvapením bylo pro mě vystoupení mezzosopranistky Olgy Černé za bravurního doprovodu první dámy české klavírní školy Jitky Čechové. Při její interpretaci Schumannova cyklu „Frauenliebe und -leben“ jsem se podivoval autenticitě, s jakou dokázala vtisknout veršům plným úzkosti a lásky, jejich průvodní hloubku. Zároveň jsem si ale říkal: Jak asi bude zpívat písně Bohuslava Martinů, kterým je právě tento druh německy vypjatého afektu doslova cizí? A právě zde Olga Černá zaujala nejvíce. Písním poličského rodáka z dvacátých a třicátých let jeho pařížského působení – některé dokonce zazněly v obnovené premiéře – dokázala Černá vtisknout přiléhavě odlehčený tón. Je známo, že písňové recitály dnes nestojí na vrcholu zájmu publika a tím i pořadatelů. Podle reakce sálu však lze soudit, že i tento typ koncertů si při takovémto podání stále dovede svoje posluchače získat.“ (Michal Matzner, Hudební rozhledy, červenec 2003)
  • “Obtížný vokální part symfonie (Symfonie č. 4 “Desiderata“ Jaroslava Krčka) s jistotou a procítěním provedla Olga Černá, zpěvačka s řadou zkušeností v zahraničí, která o sobě v poslední době dává výrazně slyšet také u nás.” (Michal Matzner, Hudební rozhledy, červenec 2004)
  • „Olga Černá má atraktivní, lehce stříbřitý hlas, naštěstí postrádající onu zatěžkanost, která tak často ubírá mezzosopranistkám na zajímavosti. Bezvýhradně k doporučení.“ (musicweb-international, o CD Martinů Songs/Naxos, listopad 2005)
  • „Olga Černá ovládá svůj výborně školený hlas s diferencujícím přednesem a vyrovnaným zvukem, zasahujícím místy až do altových poloh. Srovnání s její kolegyní Magdalenou Koženou je tedy namistě nejen pro svůj hlasový, ale i muzikální projev. Vedle známých písní, ale též naprostých novinek je třeba zmínit i začlenění dvou písní z „Her o Marii“ a dvou tanců pro klavír z baletu „Špalíček“. Takto sestavený atraktivní program by neměl chybět v žádné sbírce nahrávek obdivovatelů díla Bohuslava Martinů!“ (Prager Zeitung, o CD Martinů Songs/Naxos, leden 2006)
  • „Stilisticky široký rozsah ! Projev Olgy Černé v tomto repertoáru je velmi oslovující. Týká se nejen osvěžujícího folkloristického tónu, ale i písní vnitřně introvertních.“ (BBC Music Magazine, o CD Martinů Songs/Naxos, leden 2006) 
  • „Svým projevem pěvkyně naplnila vzdálenou skladatelovu touhu po vlasti, a to nejen v jeho písňových miniaturách, ale i v lyrickém vcítění se do obou árií cyklu „Hry o Marii“, ale i v humorném pojetí „Dětských písniček“. Barevné diferencující mňoukání v písni „Malá kočička“ lahodí obzvlášť posluchačskému oušku.“ (Walter Labhart) 
  • „Mezzosoprán Olgy Černé působi v barevné paletě písňových premiér příjemným dojmem, včetne dvou Vánočních písní ve francouzštině. Obzvlášt silný dojem zanechává v hlubokém prožitku osmidílného „Špalíčku“ z r.1942 . Osvěžující a objevná nahrávka !“ (Nordsee-Zeitung Bremerhaven, o CD Martinů Songs/Naxos, květen 2006) 
  • „Česká mezzosopranistka Olga Černá rozzářila svým vystoupením zdejší publikum.“ (Tönsberg Blad, Norsko, červenec 2006) 
  • “Svým vstupům propůjčila Olga Černá výraz jemnosti a vnitřního zaujetí ... v dialogu se sborem dokázala altistka posluchači přiblížit význam slov úzce spjatý s krásou jejího hlasu.” (Niederelbe-Zeitung, nad Vánoční oratorium v Cadenberge (Německo), prosinec 2010) 
  • „Čtyři melancholické milostné písně ("Kvítek šáronský" Zdeňka Lukáše, světová premiéra) zpívala Olga Černá s jemným procítěním. S umocněným výrazem pak přednesla vrcholně romantickou skladbu „Il Tramonto“ Ottorina Respighiho … (po 13. smyčcovém kvartetu australského skladatele Petra Sculthorpa). Ve všech třech dílech prokázala pěvkyně celou paletu možností svého báječného mezzosopránu.” (Harburger Anzeigen und Nachrichten, leden 2010)
   
© Olga Černá | Design by Boulderpete